Rodzaje druku

Rodzaje druku

Przy drukowaniu materiałów reklamowych bardzo często, co jest zresztą oczywiste, korzystamy z usług drukarni, których też w Polsce nie brakuje. W zasadzie, nawet jeśli mieszkamy w małym miasteczku, gdzie żadnej drukarni nie ma, z czym jednak mamy do czynienia sporadycznie zawsze możemy postawić na zamówienie w drukarni świadczącej swoje usługi także za pośrednictwem sieci. W związku z tym nie skłamiemy, jeśli powiemy, że dostęp do takich placówek nie jest dziś niczym ograniczony. Skupmy się jednak nie na samych drukarniach, ale typach druku, gdyż być może nie każdy ma o nich określoną wiedzę. Otóż wyróżniamy druk offsetowy, sitodruk oraz druk cyfrowy. Przyjrzyjmy się każdemu z nich z osobna.

Druk offsetowy

Zacznijmy od druku offsetowego, na który decydujemy się przy większych zamówieniach. Dodajmy bowiem, że cechą charakterystyczną druku offsetowego jest to, iż cena wydruku zmniejsza się tutaj wraz ze zwiększającą się ilością potrzebnych egzemplarzy. Jednakże należy wspomnieć o tym, że technologia ta jest nieco skomplikowana i przypomina wywoływanie zdjęć. Najpierw bowiem przygotowuje się drobiazgowy projekt graficzny, później naświetla się klisze, a na koniec przenosi się je na światłoczułe blachy. Techniką tą drukuje się między innymi prasę, książki i ulotki.

Sitodruk

Drugą technologię stanowi tutaj sitodruk. Nazwa tego druku pochodzi od matrycy, która przypomina sito, przez które przelewa się farba. Sitodruk jest przede wszystkim szybki i tani, ale ma też swoje ograniczenia. Przede wszystkim jest to druk małoformatowy, poprzez który drukuje się dokumenty czy skrypty. Dobrze sprawdza się on także w przypadku nietypowych powierzchni takich jak blacha, tektura czy folia. Zazwyczaj drukuje się w ten sposób niewielkie nakłady sięgające kilku egzemplarzy.

Druk cyfrowy

Na koniec zostawiliśmy druk cyfrowy, który jednak możemy podzielić na solwentowy i laserowy. Pierwszy z nich wykorzystywany jest do wydruków, które będą narażone na działanie warunków atmosferycznych, a przede wszystkim opadów i ostrego słońca. W tym celu do druku wykorzystuje się atramenty rozpuszczalnikowe, które na stałe łączą się z powierzchnią. Wydruk taki zazwyczaj ma charakter wielkoformatowy. Jego doskonałym przykładem są między innymi bilbordy.

Przy mniejszych formatach w przypadku druku cyfrowego wykorzystuje się druk laserowy. Druk taki przede wszystkim stosuje się do druku materiałów, z którymi bezpośredni kontakt mają klienci. Zazwyczaj jest on przeprowadzany na wysokiej jakości papierze.

2 Comments

  1. Nie ma nic lepszego od druku cyfrowego i nikt mnie nie przekona do innego.

  2. Na pewno jest to druk najbardziej popularny. Chyba także i najlepszy.

Leave a comment